Co to jest woonerf ?

przez semhub

W kolejnym artykule na naszym blogu przedstawiamy Wam nowy typ przestrzeni publicznej, który staje się coraz popularniejszy w Polsce. Mowa o woonerfie – termin ten w wolnym tłumaczeniu oznacza „ulicę do mieszkania”. Tego typu przestrzeń łączy funkcje ulicy, deptaka i parkingu.

Jak stworzyć woonerf ?

Tworząc woonerf, przekształcamy ulicę tak, by zachowała ograniczoną funkcję komunikacyjną, ale pierwszeństwo dajemy pieszym oraz rowerzystom. Przestrzeń wyposażamy w meble miejskie m.in. ławki, siedziska, stojaki rowerowe oraz elementy placów zabaw. Ważna jest też zieleń, czyli m.in. drzewa i trawniki. Jak zauważa Hubert Barański w artykule „Woonerfy w Łodzi”:

„Na samym początku należy zdefiniować potrzeby, jakie konkretna ulica powinna zaspokajać oraz funkcje, jakie powinna pełnić”.

Z funkcji wymienia m.in.: więcej drzew w centrum, ulica jako miejsce do spędzania wolnego czasu, uspokojenie prędkości samochodów, zapewnienie parkingów, stworzenie przestrzeni dla pieszych i cyklistów. Co więcej, twierdzi, że woonerfy powinny być projektowane z uwzględnieniem postulatów lokalnej społeczności, które zostaną zebrane np. podczas grup warsztatowych. Dodaje też, że:

„(...) Woonerf nie jest deptakiem (na którym obowiązuje zakaz jazdy pojazdów silnikowych), nie jest też zwyczajną ulicą z tradycyjnym podziałem na chodnik i jezdnię. Projektując woonerf, rezygnuje się z tych podziałów, a wszystko komponuje się w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię”.

Pierwszy woonerf w Polsce

Historia woonerfów w Polsce zaczęła się w Łodzi od architekta Bartosza Zimnego, który zgłosił się do Fundacji Normalne Miasto Fenomen w celu rozpropagowania tego zjawiska. Po licznych spotkaniach z mieszkańcami projekt woonerfu na ulicy 6 Sierpnia zgłoszono do dzielnicowego budżetu partycypacyjnego. Pomysł został zaakceptowany. Prace nad pierwszym woonerfem w Łodzi trwały od kwietnia do czerwca 2014 roku. Oddana do użytku przestrzeń publiczna została doceniona nie tylko przez mieszkańców, ale też ekspertów. Towarzystwo Urbanistów Polskich – Oddział w Łodzi przyznało nagrodę specjalną za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Łodzi m.in. ulicy 6 Sierpnia.

Woonerfy – przegląd najnowszych projektów

Wkrótce na Łodzi zaczęły się wzorować kolejne miasta w Polsce i cały czas tworzą tego typu przestrzenie. W 2020 roku w woonerf ma zamienić się Skwerek Złotówki na warszawskich Kabatach. Włodarze planują zmienić tu organizację ruchu na jednokierunkową, zrównać chodniki z jezdnią, posadzić zieleń oraz wyposażyć przestrzeń w małą architekturę. Burmistrz zapewnia, że gdy powstanie projekt, zostanie on przedstawiony lokalnej społeczności do akceptacji. Woonerf ma powstać też na Wełnianym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim.

Również Łódź planuje stworzyć kolejną tego typu przestrzeń w 2020 roku. Woonerf będzie się ciągnąć od ul. Ogrodowej do ul. Legionów 25. Zostanie wyposażony w ławki, stojaki rowerowe, zdroje wody pitnej. Pojawią się tu drzewa, krzewy i pnącze.

Podoba Wam się idea tworzenia woonerfów w przestrzeniach polskich miast? Zostawcie swoje spostrzeżenia w komentarzach pod tym artykułem. Cytaty umieszczone w artykule pochodzą z książki: "Miasto na plus. Eseje o polskich przestrzeniach miejskich".

Wróć