Czym jest mała architektura?

przez semhub

Definicja małej architektury to nie wielka filozofia! Poznaj ją, by tworzyć jeszcze lepsze miejskie przestrzenie. W artykule przedstawiamy najważniejsze elementy małej architektury oraz praktyczne przykłady ich zastosowania. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie elementy małej architektury projektujemy i produkujemy w Komserwis?
  • Co kryje w sobie definicja małej architektury?
  • Które elementy małej architektury są najpowszechniejsze?
  • Dlaczego dobrze dopasowana mała architektura pełni ważną funkcję w przestrzeni publicznej?

Elementy małej architektury dostępne w Komserwis

Komserwis to polska firma z siedzibą w Trzebini, która już od ponad 20 lat projektuje i produkuje elementy małej architektury w ramach 10 kategorii:

  • ławki i stoły,
  • siedziska i krzesła,
  • leżaki i przysiadki,
  • kosze na śmieci,
  • donice,
  • stojaki rowerowe,
  • słupki miejskie,
  • kraty pod drzewa,
  • tablice i gabloty,
  • słupy ogłoszeniowe.

Produkty te powstają jako część harmonijnych kolekcji, w których wszystkie elementy współgrają ze sobą stylem. W ofercie Komserwis znajdują się więc zarówno klasyczne ławki i kosze na śmieci, jak i nowoczesna mała architektura wyróżniająca się nietypowym kolorem, geometrycznymi kształtami i modułowymi konstrukcjami.

Elżbieta Dworak z Komserwis podkreśla, że choć klienci preferują gotowe rozwiązania, coraz częściej pojawiają się pytania o możliwość dostosowania małej architektury do konkretnych potrzeb, np. wydłużenia ławki lub jej skrócenia. Wszystkie te parametry – w miarę możliwości produkcyjnych – można dostosować w Komserwis.

Definicja małej architektury – co kryje się pod tym pojęciem?

Definicja małej architektury sugeruje, że w jej skład wchodzą niewielkie obiekty budowlane, które uzupełniają przestrzeń miejską. Są to elementy użytkowe, takie jak ławki, kosze na śmieci czy tablice informacyjne, ale także dekoracyjne – fontanny, rzeźby i pomniki.

Ponieważ mała architektura pełni funkcję uzupełniającą, jej elementy powinny być spójne ze stylistyką otoczenia. Jednak sama definicja małej architektury to nie wszystko! Choć podkreśla, że ławki miejskie czy stoły są tłem dla architektury budynków, to ich design i funkcjonalność mają ogromne znaczenie dla organizacji przestrzeni miejskiej. Dzięki odpowiednio dobranej małej architekturze parki, osiedla i place stają się bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Jakie są podstawowe elementy małej architektury?

W Komserwis projektujemy i produkujemy meble miejskie – czyli użytkowe elementy małej architektury. Z naszego doświadczenia wynika, że inwestorzy najchętniej wybierają trzy podstawowe kategorie produktów:

  1. Ławki parkowe, siedziska i krzesła

Zapewniają wygodne miejsce do odpoczynku w przestrzeniach rekreacyjnych, takich jak: parki, place, skwery. Odpowiednio rozmieszczone ławki ułatwiają funkcjonowanie w przestrzeni publicznej seniorom oraz osobom z ograniczoną mobilnością np. na przystankach czy w pobliżu galerii handlowych.

  1. Kosze na śmieci

To dzięki nim możliwe jest utrzymanie czystości w przestrzeni publicznej. Kosze na śmieci najczęściej pojawiają się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak: rynki, place, osiedla, kąpieliska, hotele, placówki edukacyjne, tereny rekreacyjne czy intensywnie uczęszczane ulice.

  1. Stojaki rowerowe

„Rowery mogą uratować świat”, a dobre stojaki rowerowe… rowerzystów! Te elementy małej architektury zapewniają bezpieczne miejsca do parkowania przy biurowcach, szkołach, urzędach i galeriach handlowych. Ich odpowiednie rozmieszczenie sprzyja codziennemu korzystaniu z jednośladów, co wpływa na rozwój zrównoważonego transportu w miastach.

Rola małej architektury w przestrzeni publicznej

Mała architektura w przestrzeni publicznej odgrywa wielką rolę! Przykładowo odpowiednio zaprojektowane i rozmieszczone ławki oraz stojaki rowerowe zachęcają mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu, wspierają budowanie relacji oraz aktywność fizyczną.

Zatem funkcje małej architektury nie ograniczają się jedynie do estetyki – jej elementy mają kluczowy wpływ na organizację przestrzeni, komfort mieszkańców i integrację społeczną.

Co więcej, uwzględnienie potrzeb różnych grup społecznych w projektowaniu tych elementów przyczynia się do tworzenia inkluzywnych miast. W efekcie dobrze dopasowana mała architektura w przestrzeni publicznej wpływa na lepszą jakość życia wszystkich mieszkańców

Wróć