
Dlaczego warto sadzić drzewa w mieście?
przez semhub
O tym, że zieleń w mieście jest bardzo potrzebna, wiedzą nawet dzieci. Jednak w dzisiejszej przestrzeni często zapominamy o tym i idąc na łatwiznę pozbywamy się wszystkiego co zielone. W perspektywie wielu lat może to być przyczyną wielu problemów.
Warunki miejskie nie sprzyjają rozwojowi roślinności. Można nawet stwierdzić, że do niedawna stawały się one dla roślin coraz bardziej niekorzystne. W Europie XVII wieku w miastach Francji i Niemiec rozpoczęto tworzyć tzw. promenady, czyli miejsca przeznaczone do wypoczynku.
Najpierw były to ogrody prywatne, ale wkrótce zainicjowano tworzenie takich miejsc w każdym większym mieście. W Niemczech powstawały nawet „parki ludowe”, zaplanowane jako tereny dla spotkań ludzi z różnych klas społecznych. Na tych terenach stawiano również pomniki i budowle, nawiązując do ważnych wydarzeń historycznych. Idea parku miejskiego powstała w wieku XIX w Wielkiej Brytanii.
Na ziemiach polskich pierwsze ogrody powstały najczęściej przy klasztorach, chociaż od czasów odrodzenia również zaczęto prześcigać się w ich tworzeniu wokół prywatnych rezydencji. Ambicje prywatnych właścicieli powodowały, że sadzono w nich z pomocą fachowych ogrodników ciekawe rośliny, często sprowadzane z krajów egzotycznych. Dopiero w XVII i XVIII wieku ogrody prywatne udostępniono szerszej publiczności.
Funkcje zieleni w mieście są wszystkim znane. Podstawową stanowi usuwanie dwutlenku węgla i produkcja tlenu. Zieleń miejska pochłania zanieczyszczenia powietrza nie tylko zawieszone w atmosferze i dobrze widoczne, ale również nieprzyjemne zapachy, zastępując je przyjemniejszymi lub eliminując. Zdolność oczyszczania powietrza mają popularne rośliny doniczkowe, ale również drzewa oczyszczają miejskie powietrze głównie z amoniaku, dwumetylobenzenu i formaldehydu.
W związku z tym popieramy sadzenie drzew w przestrzeni miejskiej, czy pozostawianie podczas przebudów terytorialnych zieleni już istniejących w danym miejscu. Aby to umożliwić warto skorzystać z krat pod drzewa oraz osłon Komserwis. Są one trwałe, żeliwne, chronią i ogradzają podstawy drzew, zaznaczają terytorium, wyznaczają strefę zachowania szczególnego bezpieczeństwa, tym samym ochraniają tak bardzo potrzebne w mieście drzewa.
W planowaniu przestrzeni miejskiej warto zwrócić uwagę na to udogodnienie. Bo często małą sprawa działa na rzecz czegoś większego. Rozmieszczając ławki czasami warto się potrudzić, by mieszkańcy mogli nie tylko odpocząć w cieniu rzucanym przez korony drzew, ale tez pooddychać czystym powietrzem, nawet w centrum miasta.