Idealna przestrzeń publiczna dla młodzieży istnieje

przez semhub

W jakich przestrzeniach publicznych przebywają młodzi ludzie? Jak zaprojektować meble miejski, by przypadły im do gustu? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule. Przeczytajcie i podzielcie się w komentarzach swoimi spostrzeżeniami.

Oficjalne i nieoficjalne przestrzenie publiczne dla młodzieży

Jak zauważają eksperci, biorący udział w panelu „Przestrzeń publiczna a młodzież”, istnieją dwa rodzaje stref dla młodych ludzi:

  • Strefa oficjalna – wszelkie przestrzenie powstałe z myślą o młodzieży, jako głównym beneficjencie.

Przykłady: szkoły i ich okolice, oświatowe placówki pozaszkolne (biblioteki, świetlice, ogniska), podwórka, obiekty sportowe, ogródki jordanowskie, parki, instytucje kultury.

  • Strefa nieoficjalna – przestrzenie chętnie użytkowane przez młodzież, gdzie nie są oni jednak główną grupą docelową.

Przykłady: place publiczne, skwery, centra handlowe, ulice, przestrzenie w okolicach mostów.

Uczestnicy panelu podkreślają, że w wielu miastach brakuje przestrzeni stricte dla młodych ludzi, dlatego zajmują oni urządzenia na placach zabaw lub strefy odpoczynku w galeriach handlowych.

Jaką przestrzeń publiczną docenią młodzi ludzie?

Eksperci uczestniczący w panelu, w toku dyskusji i analiz rozmaitych badań, wymienili kilkanaście cech przestrzeni publicznych, które odpowiadają oczekiwaniom młodzieży. Oto najważniejsze z nich:

  • Miejsce pozwalające na swobodę zachowania i robienia tego, co się chce (oczywiście w ramach norm społecznych).
  • Miejsce bez (widocznej) kontroli dorosłych.
  • Miejsce, które młodzież może sama kształtować (według zasad).
  • Miejsce pozwalające na korzystanie z nowych technologii.
  • Miejsce, które jest atrakcyjne, otwarte i bezpieczne – jest powodem do dumy i młodzież chętnie się z nim identyfikuje.

Stworzenie miejsca, które realizowałoby wszystkie te cechy, jest niemożliwe, ale trzeba brać je pod uwagę, projektując przestrzenie i meble miejskie dla młodzieży. Eksperci podkreślili również, że warto włączyć samą młodzież w proces projektowy lub konsultacyjny.

Meble miejskie przyjazne dla młodzieży

W ofercie firmy Komserwis znajdują się meble miejskie, które doskonale sprawdzą się w przestrzeniach publicznych dla młodych ludzi. Oto wybrane siedziska i ławki miejskie, spełniające oczekiwania młodzieży, wypunktowane podczas panelu eksperckiego:

  • Leżak Millo – umożliwia odpoczynek w formie leżącej i półleżącej, dodatkowo posiada mały stoliczek. Tego typu mebel miejski pozwala na swobodę zachowania.
  • Siedzisko z podwyższeniem Lido – moduły zawarte w tym meblu miejskim można rozstawiać pojedynczo, układać liniowo lub zestawiać centralnie w grupy oraz użytkować swobodnie na różnych poziomach. Dodatkowy panel to „imitacja siedzenia na oparciu”.
  • Meble miejskie z technologią smart np. z kolekcji FIN, w których można swobodnie podładować smartfon lub laptop. Tego typu ławki pozwalają na korzystanie z nowoczesnych technologii.
info_insta2     info_insta3

Idealna przestrzeń publiczna dla młodzieży istnieje, trzeba jednak dogłębnie poznać potrzeby i nawyki tej grupy, związane z przebywaniem w przestrzeni publicznej. To rozpoznanie to pierwszy i najważniejszy krok do stworzenia miejsca, z którym młodzi ludzie będą się identyfikować.

Wróć