
Inspirujące cytaty o mieście, które sprawią, że trochę inaczej pomyślisz o projektowaniu przestrzeni publicznej
przez semhub
Architekt i urbanista Jan Gehl, który inspiruje nas na co dzień, nazywany jest altruistą w świecie projektowania. Namawia twórców, by nad deską kreślarską byli mili i pomyśleli nie tylko o estetyce, ale też wygodzie mieszkańców. Oto garść podpowiedzi Gehla, w formie cytatów, dotyczących tworzenia przyjaznych przestrzeni publicznych.
Spacery po mieście dla zdrowia
Jan Gehl twierdzi, że przestrzeń publiczna powinna być tak zaprojektowana, by mieszkańcom opłacało się zostawić samochód i przerzucić się na rower lub wybrać spacer. Jest to ważne zwłaszcza w czasach, gdzie siedzący tryb życia dominuje i jest przyczyną wielu chorób.
„Planowanie miasta powinno skupiać się na tym, aby w naturalny sposób wywołać potrzebę ruchu”.
„Cała różnorodność życia otwiera się przed nami, gdy poruszamy się pieszo”.
Kiedy więcej znaczy lepiej?
Aby przestrzeń publiczna była dostępna dla każdego, należy pomyśleć o różnorodnych siedziskach. W przyjaznej przestrzeni publicznej powinno znaleźć się miejsce dla tradycyjnych ławek, leżaków lub siedzisk modułowych, które docenią młodzi ludzie oraz ławek dla seniorów i osób z ograniczoną mobilnością. Miasto nie może nikogo wykluczać.
„Jeśli chcesz w prosty sposób poprawić jakość danej przestrzeni, zaaranżuj więcej miejsc do siedzenia”.
Spotkajmy się na mieście
W artykule dla portalu Architektura & Biznes napisaliśmy o tym, jak przestrzeń publiczna wpływa na relacje. Dobrze zaprojektowane strefy w mieście, takie jak parki, starówki, okolice przestrzeni reprezentacyjnych, powinny sprzyjać powstawaniu interakcji i pozwalać na zacieśnianie relacji międzyludzkich.
„Miasto jako miejsce spotkań – właśnie o takie chodzi”.
„Dobrze zaprojektowane miasto jest jak dobra impreza - ludzie zostają dłużej, niż jest to naprawdę konieczne, ponieważ dobrze się bawią”.
Znacie jakieś inne inspirujące cytaty o mieście profesora Jana Gehla? Dodajcie je w komentarzu pod tym postem. Dajcie też znać, czy Wasze miasta są przyjazne dla użytkowników.