
Nowości w biblioteczce miłośnika architektury #1
przez semhub
Na naszym blogu ruszamy z kolejnym cyklem, w którym przedstawiamy nowości wydawnicze z zakresu architektury, urbanistyki oraz designu. Na początek trzy książki, które na dobre zadomowiły się już w naszej firmowej biblioteczce.
Epoka spektaklu. Perypetie architektury i miasta XXI wieku /Tom Dyckhoff
Gdy zejdziemy z powrotem na poziom ulicy, zostawimy The Shard, miniemy tarki do sera i korniszony i dojdziemy do ronda Old Street, które leży pół godziny drogi na północ od City, to natkniemy się na budynek o dziwnym wyglądzie. W pierwszej chwili trudno znaleźć słowa, żeby go opisać. Bo co można powiedzieć o ogromnym bloku mieszkalnym ze stali i szkła składającym się z dwóch połączonych kul, wyglądających jak para oderwanych od reszty ciała pośladków z odciśniętą na nich kratką? Rondo Old Street nie jest piękne. Przestrzeń o tego typu trudnej urodzie agenci nieruchomości nazywają miejscem z charakterem.
Wydane w kwietniu tego roku przez wydawnictwo Karakter dzieło Toma Dyckhoffa poświęcone architekturze współczesnej ukazuje wszystkie najnowsze trendy i prawa miejskiej przestrzeni. Autor - brytyjski historyk, krytyk architektury i urbanistyki - z poczuciem humoru i temperamentem opowiada o wyścigu w tworzeniu ekscentrycznych, kuriozalnych i zaskakujących budynków, które wypełniają dzisiejsze miasta na całym świecie. Rozważania te prowadzą do głębszych refleksji na temat życia we współczesnym mieście.
Dobrze nastrojone miasto /Jonathan F.P. Rose
Przed ludzkością stoją dziś wielkie wyzwania: ocieplenie klimatu, wyczerpywanie zasobów, zwiększające się nierówności ekonomiczne. W połowie XXI wieku na Ziemi będzie żyło prawie dziesięć miliardów ludzi, z czego osiemdziesiąt procent w miastach. Nic więc dziwnego, że to właśnie w miastach rozegra się batalia o przyszłość globu.
Jonathan F.P. Rose, amerykański deweloper, urbanista i autor przedstawia wizję doskonale zharmonizowanego miasta. W swoim dziele odwołuje się do historii cywilizacji oraz aktualnych sytuacji wielu miast, opierając się na pięciu założeniach: spójności, cyrkularności, odporności, wspólnocie i współczuciu. Ukazuje konkretne rozwiązania, które dotyczą między innymi infrastruktury, ekologii oraz budowania relacji społecznych. Książka “Dobrze nastrojone miasto”, wydana w lutym 2019 r. przez wydawnictwo Karakter to lektura polecana nie tylko architektom, urbanistom i aktywistom miejskim, ale także świadomym mieszkańcom miast.
Przyszłość architektury w 100 budynkach /Kushner Marc
Czy budynek może oddychać?
Czy można zbudować drapacz chmur w ciągu jednego dnia?
Czy można wydrukować dom w technologii 3D?
Czy można zamieszkać na Księżycu?
W książce Marca Kuschnera wydanej w Polsce przez wydawnictwo Relacja, w marcu 2019, założyciel portalu Architizer.com prezentuje 100 zrealizowanych projektów, które uosabiają przyszłość architektury. Budynek, który pochłania smog czy nadmuchiwana sala koncertowa to tylko niektóre przykłady rozwiązań z całego świata ukazujące globalną perspektywę branży architektonicznej. Autor stworzył przewodnik po świecie, który każdego dnia buduje się wokół nas. Świecie, w którym od budynków, oprócz schronienia, oczekujemy również dbania o środowisko i o potrzeby wspólnoty.
Opracowanie artykułu: Julia Kozdronkiewicz, Joanna Klimowska
Studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stażystki w Biurze Informacji i Analiz Naukowych
Źródła: Morizon.pl Karakter.pl Karakter.pl Empik.com