
Street workout i parkour park – nowości w przestrzeni publicznej, które nie mogą obejść się bez małej architektury!
przez semhub
Jakiś czas temu Skwer Sportów Miejskich opublikował raport „Trendy 2017+” dotyczący przewidywań kierunków rozwoju ruchu w mieście czyli nowych przestrzeni przeznaczonych do aktywności fizycznej. Nas szczególnie zainteresowały parki typu street workout i parkour, o których szerzej opowiemy w tym artykule.
Już nie tylko siłownie pod chmurką
Autorzy raportu zauważają, że„Po fali siłowni plenerowych umożliwiających ćwiczenia aerobowe, adresowanych głównie do seniorów, parki street workout i parkour będą powszechną formą rozbudowy infrastruktury rekreacyjnej.”
Warto przyjrzeć się więc bliżej tego typu przestrzeniom.
Street workout – co powinieneś wiedzieć?
- Street workout jest uliczną odmianą kalisteniki – treningu siłowego opartego o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała (pompki, mostki, brzuszki etc.).
- W Polsce powstaje coraz więcej parków typu street workout, nazywanych popularnie parkami drążkowymi.
- W tego typu parkach zainstalowane są: drążki, poręcze, drabinki, a nawet rurki do pole dance.
Parkour – co powinieneś wiedzieć?
- Parkour to aktywność, która polega na pokonywaniu przeszkód stojących na drodze, w jak najprostszy i najszybszy sposób.
- Parkour park porównywany jest do kultowych trzepaków tylko w wersji dużo bardziej rozbudowanej.
- Na jego przestrzeni znajdują się drążki i barierki, które umożliwiają następujące aktywności: wykonywanie szwedzkich pompek, przejścia po konstrukcji bez dotykania ziemi, podciąganie się, wyścigi typu parkour.
- Pierwszy w Polsce Parkour Park powstał w 2014 roku w Gdańsku przy ulicy Krosienka.
Warto wiedzieć, że z tego typu przestrzeni korzystają głównie ludzie młodzi: uczniowie, studenci. Są one alternatywą do boisk piłkarskich czy koszykarskich. Autorzy raportu zauważają, że:
„Wyzwaniem będzie utrzymanie wysokiego poziomu estetycznego, zapanowanie nad oddolnie zgłaszanymi projektami i ich systematyzacja, a także maksymalne rozszerzanie pułapu wiekowego osób korzystających, a także animacja tych przestrzeni adresowana do przekroju grup wiekowych. Parki street workout i parkour stopniowo będą pojawiać się również na terenach szkolnych i akademickich.”
Ważna rada dla inwestorów i włodarzy miast
Na koniec przytoczymy jeszcze jedną ważną informację z raportu:
„Przy budowie instalacji street workout warto pamiętać nie tylko o instalacjach sportowych, ale również o zapewnieniu oświetlenia oraz małej architekturze (ławki, kosze na śmieci), która w wielu dotychczas realizowanych projektach została pominięta.”
Ławki są niezbędne dla użytkowników tej przestrzeni, którzy mogą na nich odpocząć, a także przygotować się do aktywności. Natomiast odpowiednio rozmieszczone kosze na śmieci pozwolą utrzymać porządek.
Cały raport dostępny jest tutaj.
Na zdjęciu głównym parkour park w Zgorzelcu. Źródło zdjęcia: Zgorzelec.eu